Postav se!

Všechny kteří klikli na tento příspěvek s vidinou zjištění jak na správnou erekci, bohužel zklamu. O tomto tématu bohužel dnes psát nebudu.

Rozhodl jsem se sepsat pár písmenek o práci vestoje, kterému jsem propadl asi před rokem.

Sezení tě ničí

Dřív umřeš! Píše se v článcích na téma škodlivosti dlouhodobého sezení u počítače.

Hned ze začátku začnu takovou klasickou složkou příspěvku, a to je vystrašení 😛 . Sezení totiž sebou nese hodně nepříznivých věcí. Lidé od přírody nejsou stavění k sezení. Když sedíme tak rychleji tloustneme, snižuje se nám hustota kostní dřeně(křehčí kosti), zvyšuje riziko srdečních onemocnění a tak dále.

Suma sumárum, několikanásobné studie prokázaly, že dlouhodobé sezení (rozuměj více jak 45 minut vkuse) není pro nás jednoduše vůbec dobré.

(Chceš si počíst více? http://www.margit.cz/sezeni-zabiji/ )

Tady předkládám tedy pár fint:

 • Začni pít více vody → Budeš chodit častěji na záchod a tím pádem budeš častěji vstávat (pokud bydlíš na kolejích, jako je Strahov, a záchody máš dále jak 25 metrů tak tohle je super řešení 😀 )
 • Vyměň tvrdou židli za cvičební míč (osobně jsem nikdy nevyzkoušel)
 • Postav se a pracuj vestoje

Proč stojím u počítače

Mimo všechny zdravotní rizika, které jste si přečetli výše jsem zjistil několik podstatných věcí.

Lépe se mi přemýšlí a soustředí na úkol

Když jsem si stoupl k počítači, tak se mi neskutečně zaměřila soustředěnost. Najednou už to nebylo 15 minut dělání a pak prokrastinace(Facebook, 9gag nebo chat). Najednou jsem se do té věci úplně ponořil.

Dávám to za vinu také záměru, stoupám si k počítači s tím, že JDU PRACOVAT. S tím, jak se lépe soustředím a mám svůj záměr, tak se mi neskutečně dobře pracuje. Je dáno, že se vám také lépe prokrví mozek. Abrakadabra, práce jde sama 😛

Strahov

Strahov, kdy jsem se stáním začínal. Kamarád mi dopomohl basama od piv

Cítím se lépe

Vždycky úplně cítím jak celý můj organismus jásá (možná vám připadá že trošku přeháním), jakmile si stoupnu a začnu pracovat tak mě popadne taková euforie, kterou si potom táhnu celý zbytek dne. Žádný splín, žádné proleženiny, cítím se skvěle!

Šlofík je pak jedna radost

Když začnete práci v 8 ráno, ve 12 si dáte super oběd a po něm se na 15 minut položíte na postel tak najednou usnete ani nebudete vědět jak. Stání není nijak namáhavé, že byste potřebovali nějaký super odpočinek, ale tak příjemně vás to unaví, že power nap bude fungovat najednou vždycky. A zážitek z každodenního lucidního snění bych přál každému(ale o mém odpoledním šlofíkování až někdy jindy 😛 )

Home1

Domácí řešení, polička nad stolem se najednou proměnila v hodně šikovný držák na monitor. K tomu krabice od monitoru 😀

Zatančíte si

Ať už si přečtete jakýkoliv článek o stání ve stoje, tak se tam vždycky dočtete o tanci. A nepoznáte to dokud to nevyzkoušíte. Díky tomu je taky můj den po tom hned lepší. Nemusíte už jen kývat hlavou. Vrtíte se, přešlapujete a občas prostě odlepíte ruce od klávesnice a rozjedete to jak nikdy předtím 😀 Jak se vám chce! Perfektní happiness boost!

Vaše záda vám poděkují

Jeden z hlavních důvodů, kvůli kterému jsem se postavil byla také bolest zad. Po dlouhodobém sezení se mi nedařilo záda rozhýbat natolik, aby přestala bolet. Ranní cvičení pěti tibeťanů plus stání u počítače je jeden z nejlepších léků na záda 🙂

Co k tomu potřebujete?

Jak můžete postupně vidět na všech fotkách tak vetšinou jen hodím notebook nebo klávesnici na bednu a monitor vytáhnu výše. Jde mi o to abych hlavně na monitor koukal rovně a nemusel se hrbit.

Nyní to na kolejích řeším takto:

Koleje Jižní Město

Momentální stav na mých kolejích

Na skříni obrazovka a pod ntb plnou banánovou krabici s deskou, která byla původně určená na zavěšení.

Samozřejmě nestojím 10 hodin denně (i když se mi to občas podaří. Na další den vás potom slušně bolí nohy), takže občas prostě notebook položím na stůl a krabici dám dolů. Zvlášť když už nechci na ničem pracovat a jen odpočívat nebo hrát (hraní vestoje je taky super 😀 Skvěle se u toho vzteká 😛 )

Ke svému Thinkpadu jsem si teď pořídil OneLink, takže nemusím při přenášení do školy vypojovat 5 kabelů ale jen jeden. Krása..dělá mi to radost 🙂

Pro ukázku. Aby jste věděli co OneLink je a c ose do něj dá všechno zapojit :)

Pro ukázku. Aby jste věděli co OneLink je a c ose do něj dá všechno zapojit 🙂

 

Už stojím u počítače střídavě přes rok. Dostal jsem se k této myšlence skrz jeden blog. Řekl jsem si, že to prostě vyzkouším, jen tak a když mě to nebude bavit tak si zpátky sednu. A to radím i dále, zkuste to, jen tak pro zábavu. Od mala pracujeme (kreslíme, pracujeme s počítačem, píšeme) v sedě u stolu. Zkuste to ve stoje, pokud vás to nechytne tak si prostě zpátky sednete 🙂

Home2

Jedno z mých nejhezčích a nejlepších umístění.

A to je ode mě všechno. Pokud by jste se chtěli na něco zeptat, tak neváhejte a napište pod příspěvek. Budu rád i za vaše doporučení a tipy.

Díky.

2 thoughts on “Postav se!

 1. Jakub Pánek says:

  Ahoj Majku,
  s chutí jsem se začetl do tvýho blogu. Původně jsem se na něj dostal přes hledání informací o Vision Quest a pak jsem pokračoval čtením o meditaci, stopování, práci ve stoje…milý a inspirativní čtení. Díky za něj. Ja fajn vidět jak zkoušíš a přirozeně si na důležitý věci přicházíš.
  Měj se fajn, buď stále Cajk.

  Jakub

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.