Nejlepší návyk mého života

Skoro po měsíci se konečně dostávám domů a s tím přichází i můj čas ve vlaku (Po dlouhé době jedu se společností Leo Express a ne RegioJet #nocoffee ), kde mám čas, neruší mě vysokorychlostní připojení k internetu a můžu toho tedy využít k sepsání nějakých svých myšlenek a podělit se s vámi, skrz písmenka, o něco co mě ovlivnilo.

Pro mně, jeden z největších Happiness boostů jaké mám. Je to návyk, který každodenně plním po několik let.

Jedná se o každodenní psaní deníku.

Kapánek z historie

Své první zápisky každodenního života jsem začal už ve Skautech, kolem svých 11 let. Psal jsem tam zážitky z her a aktivit, které jsme na táboře či pravidelných schůzkách dělali.

Můj první deník, který vznikl mou vlastní aktivitou, se datuje kolem mých 16 let. Ze začátku to byl klasický kalendář, do kterého jsem si v nudných hodinách kreslil a zapisoval testy které mě čekají. K tomu jsem postupně začal psát i do minulosti. Co jsem viděl s rodiči za filmy (a že jich nebylo málo) nebo kolik jsem vypil káv, popřípadě kde jsem byl na výletě. Celé to po pár měsících přerostlo do každodenního zapisování si věcí které se staly. Nyní už mám v knihovničce slušnou sbírku popsaných sešitů.

Sbírka deníků

Způsob

Najít formu, která mi bude vyhovovat nejvíce mi trvalo pár let a deníků. Zkoušel jsem klasické kalendáře, kdy na každý den je jedná A5 a propiskou jsem tam vměstnával co nejvíce se dalo, občas jsem si tam vlepil přídavný papíry na který jsem se poté rozepsal. Zkoušel jsem i online verzi, kdy jsem si dělal zápisky do Evernotu, ale to mi také moc dlouho nevydrželo. Tam jsem pochopil, že prostě není nad to vzít oblíbené bombičkové pero do ruky a trošku si každý den začmárat 😛 . Takže v průběhu času jsem došel ke způsobu který mi sedí nejvíce.

Koupil klasický sešit místo kalendáře. Zvláštní formát (něco mezi A5 a A6) sešitu, který začaly prodávat v IKEI za pár kaček. Má široké stránky a také linky, nemusím se znervózňovat výškou písma a hlavně..HLAVNĚ mám možnost označovat text barvičkami, což jsem zjistil že dodává celému deníku úplně nový rozměr. Předtím jsem to měl jenom jako holý text s malým vyznačením, pokud šlo o něco důležitého. Nyní mám na každý den úplně jinou barvu a vyznačuji z textu cokoliv podstatného se stalo. Zpětně mi to dává možnost pročítat text o mnoho rychleji a tak si i vybavit i ten den rychleji. Ten sešit má ještě k tomu gumičku přes obal, který tomu dodává takový ten deníkový styl.

Další věcí, kterou jsem moc rád, že jsem zakomponoval do svého deníku, jsou fotky! Nejenom že mě to nutí fotit, alespoň jednu fotku denně, ale celému deníku to přidává neskutečně na radosti. Stačí jenom otáčet stránkami, sledovat party které se děly a zápisky z nich 😀

Radost

To je něco kvůli čemu jsem vůbec začal psát tento příspěvek. Tento návyk je jeden z těch který mi přináší největší radost do každého dne. A když se zrovna ten den nepovede tak navrací radost z předchozích dnů, stačí jen nalistovat několik stran zpátky. Nejlépe vzít i nějaký starší deník do ruky 🙂 To se teprve potom zasmějete.

Sebereflexe

Každý den máte možnost, díky psaní deníku, nahlédnou zpátky do situace, která se stala ten den a vaši reakci na ni. Dává vám možnost poučení se pro příště nebo jen zamyšlení se a uvědomění si.

Díky deníku mám také možnost se podívat co jsem každý den za posledních 5 let dělal. Asi to nyní tak plně neocením jako třeba za 20 – 30 let, kdy se budu moct podívat zpátky na své kroky.

S určitým odstupem také vidíte krásně cestu. Něco co se předtím mohlo zdát jako špatné se vyvinulo v něco pro vás velmi prospěšného a užitečného. Díky tomu se i na budoucí nezdary budete koukat z jiného hlediska.

Statistika

Každý den si zaškrtávám co z ranních návyků se mi podařilo splnit. Určil jsem si značky a tak vím kolikrát se mi za celý rok podařilo ráno cvičit a meditovat a kolikrát ne. To samé s pivama (tahle statistika vás na konci roku nejvíce rozseká, ale je vtipné vědět kolik jste toho vypili a za kolik 😛 ). Dělám to tak i s každodenním pitím kávy, zapisuji si kolik jsem jich měl. Je vtipné jak vám na konci roku vypadne třeba větší částka piv než káv 😛

Občas píšu pocity, občas jen zážitky a popis toho co jsem dělal. Občas i maluji, když na mě přijde nálada 😛

Hlavní je návyk splnit. Občas se mi stávalo, že jsem k deníku usedal po pěti dnech a z paměti a kalendáře jsem matně vzpomínal na to co se stalo. Nyní jsem si už docela navykl a dokonce to i pěkně vymakal. Tento návyk totiž plním s dalším návykem – kloktání kokosového oleje (což je další způsob starání se o své zuby 😛 ale o tom někdy příště – pro nedočkavé) a tak vlastně plním dvě věci naráz a tedy vždy mám krásně 20 minut na sepsání věcí které se staly.

Možnosti deníků je plno. Slyšel jsem o deníku vděčnosti, kam si každý den píšete 3 věci za které jste ve svém životě vděční, nebo deník úspěchů, kdy na konci každého dne si zapíšete jednu nebo dvě věci které se vám za ten den povedly. Všechny tyto možnosti vedou k velkému rozkvětu vaší sebereflexe. Jak vnímáte sami sebe a svět okolo a hlavně vám dají možnost si uvědomit věci které by vás normálně nenapadly a rozvinout je či s nimi jinak pracovat. A všechny tyto deníky vám mohou v určitou chvíli neskutečně zvednout náladu. Myslíte si, že nestojíte za nic a všechno se vám kazí? Koukněte se do deníku úspěchů na to co všechno se vám povedlo a daří v průběhu života. Štve vás partner? Koukněte se do deníku vděčnosti jak krásně se máte a dejte si znovu možnost pocítit vděčnost za to, že ho máte vedle sebe. Sere vás život a nejste si jisti kdo jste a kam jdete? Prolistujte prostě pár stránek dozadu, vzpomeňte si jak úžasné přátele máte a jak vás těší s nimi každý den být, připomeňte si všechny ty skvělé párty a zážitky 🙂

Pokud jsem vás inspiroval a dnes si zkusíte sepsat svůj den, dejte mi za nějaký čas vědět jaký jste si našli způsob. Neznám moc lidí ve svém okolí, kteří toto dělají, zajímal by mě Váš pohled na celou věc 🙂

Jsem moc rád, že jsem s vámi mohl sdílet mou další velkou radost a těší mě, že jste to dočetli až sem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.