Zvedni palec a zažij dobrodružství

Už nějaký ten pátek o tomto tématu chci napsat, jsem z něj neskutečně nadšený a moc rád bych se během této jízdy vlakem s vámi podělil o svou zkušenost s prvním stopováním.

Stopování

O stopování jsem toho slyšel a četl hodně, ať už to bylo z různých blogů, článků nebo jen od svého skvělého spolubydlícího Martina, který se stopováním má velké zkušenosti. A dráždilo mě to, často jsem po přečtení článků nemyslel celý den na nic jiného, než jak konečně zažít nějaké takové dobrodružství. Tenhle hlad po dobrodružství se se mnou táhl celé prázdniny. Hlad po tom něco zažít, vyzkoušet si k někomu sednout do auta a svézt se. Nedařilo se mi najít čas a parťáka. Ke konci se mi to konečně podařilo!

Můj hlad byl i tak malým tripem, jako ten který jsme podnikli v září s Mončou, dostatečně uspokojující a já mohu zase chvíli spát s vědomím, že jsem dokázal to co jsem si zamanul.

Jak vypadal náš trip, koho jsme potkali, co jsme zažili a hlavně co jsem si z toho všeho vzal? Popíšu vám to 🙂

Nerozhodnost

Toho dne jsem spal dlouho. Dopoledne se hodně zakecal s kamarádem u kterého jsem spal a kolem 11 hodiny, kdy byla poslední možnost říct „jedeme“ nebo „zůstáváme“ jsem zaváhal. Má to ještě cenu?

Vymysleli jsem si trip z Prahy do Českého Krumlova. Není to daleko, na jednodenní výlet tak akorát. Já i Monča jsme chtěli něco zažít a tak jsme se nakonec rozhodli pro tuto možnost. Zvažovali jsme i větší dálky, bydlení na pár dní, ale nic z toho nesplňovalo náš časový plán (měl jsem asi 5 dní do začátku školy). A tak, protože jsem tam už dlouho nebyl, překecal jsem Monču, že se společně podíváme do Krumlova :).

Jsem moc rád, že mi to v těch 11 nakonec nedalo a i když jsem věděl, že nebudeme mít oběd a že se tím pádem moc nezdržíme ani v Krumlově, vyjeli jsme.

Hodina cesty MHD na zastávku U dálnice a odtud pár metrů na výpadovku na Brno, jak mi poradila předem kamarádka. Cedulka vytažena a s trochou studu konečně stopujeme!

Stopujem!

Mám nataženou ruku 2 minuty a už na mě z projíždějícího autobusu mává kamarádka, nejdřív mi vůbec nedochází o koho jde, až chvilku po tom co autobus projede. Ještě doteď nechápu tu skvělou náhodu co se tam přihodila, ahoj Vando!

Po 10 minutách nám zastavuje první člověk, mladý chlap co má v autě asi 100 stupňů a my se konečně můžeme pořádně vysaunovat. Sám má zkušenosti se stopováním. Je to jeden společný prvek, který měli všichni naši jezdci 😛 Všichni už někdy stopovali a proto rádi vezmou další stopaře, když mají tu možnost 🙂

Nemám žádný problém s mluvením o sobě, právě naopak 😛 . Takže při mnohých konverzacích se jeli stejné témata, kam stopujeme, proč, co studujeme, proč to studujeme (co chceme dál dělat) a od toho další a další navazující témata.

Týpek nás vyhazuje na dost dobrém místě, kde nám po 5 minutách zastavuje auto a my k němu utíkáme. „My se omlouváme, my tady jdeme jen do zahradnictví vedle silnice.“ Mysleli jsme, že zastavují aby nás nabrali. Zasmáli jsme se a šli si stoupnout zpátky.

Jako další nám zastavila opravdu zajímavá paní. Stála při založení Fotopátračky a časopisu FOTO & VIDEO. Skvěle jsme si popovídali. Studenti z VŠE u ní, v nějaké finanční firmě, dělají stáže a potom také pracují. Jakmile jsem se zmínil o nějakých svých zkušenostech z prodeje a zájmech o osobní rozvoj, tak mi nabídla ať se jí ozvu, že tam pro mě najde nějaké místo 😀

Monča neměla ten den moc povídací náladu, ale to vůůůbec nevadilo. Myslím si, že jsem bez problémů mluvil za dva.

Další paní, která nás vzala nás pozvala k sobě na chatu k vodě, kde je prý náádherně. Zrovna si tam jela odpočinout od města. Dokonce padly i nějaké myšlenky o neexistenci náhod a vyšším smyslu. Zajímavá paní. Neznala moc cestu a tak nás vyhodila na špatném místě, kde jsme nemohli 15 minut nic stopnout (protože tam skoro nic nejezdilo), takže jsme to museli risknout a postavit se na dálnici. Měli jsme opravdu špatné místo a ještě horší ceduli (Nacpat „České Budějovice“ na jednu A4 byl opravdu špatný nápad). Ale měli jsme velké štěstí, chlápek který kolem nás jel, si to po chvilce rozmyslel, otočil se a jel nás nabrat 🙂

Tento pán mluvil za všechny tři v autě dohromady, ale mě to vůbec nevadilo, jen jsem se usmíval a se zájmem poslouchal. Byl, ale úplně skvělý. Jel jen do Budějovic, ale rozhodl se, že nás vezme až do Krumlova. Volal někam a lhal o tom, že trčí v zácpě a že se tam objeví později, jen proto aby nás mohl zavést až tam :). Měli jsme to i s komentovaným průjezdem po Budějovicích. Prostě skvělý!

Po nějakých 3 hodinách jsme na místě!! Zvládli jsme to!

Kdybychom měli vlastní auto, cesta by nám trvala něco přes 2h 30minut. My tam byli za 3 h 30 minut 🙂

Po příjezdu jsem si uvědomil jednu hlavní věc. Cesta byla cíl. Bylo mi svým způsobem jedno že jsem v Krumlově, že jsme tam a co budeme dělat. To co jsem zažil bylo tak naplňující! Seděl jsem tam a cítil takový krásný pocit štěstí! Zní to možná divně, protože stopování pro vás třeba není nic extra. Byl to opravdu zajímavý, naplňující pocit toho, že jsem dosáhl toho co jsem si usmyslel.

I když jsem od 10 rána nejedl a blížila se 4 hodina odpolední, neměl jsem hlad, akorát čelist mě bolela z neustálého usmívání se a mluvení.

Další hodinku a něco jsme strávili chozením po Krumlově a obdivováním tamních uliček. Dali si skvělou palačinku a udělali super fotky.

Č. Krumlov

:)

 

IMG_20150913_175759

 

Po chvilce už nás to tam tak trošku nudilo, takže jsme se rozhodli jet zpátky o něco dřív, ať nemusíme stopovat za tmy. Tady nastal jeden z nejradostnějších momentů celého stopování. Po cca 15 minutách stopování nám zastavila paní, která jela až do prahy! 🙂

Naprosto skvělá ženská! Jela s dítětem, kterému byly tak 2 roky přibližně. Monča se o něj vzadu starala, hrála si s ním a já se zase vybavoval s paní. Cestou nám pouštěla a zpívala Nohavicu. Dokonce byla asi 7x na ozdravném pobytu Mořský Koník s VZP jako já, takže jsme si fajně sedli a celou cestu prokecali. Za 2h 30minut jsme byli v Praze. Naprostá paráda!

IMG_20150913_184221

IMG_20150913_184240

Co z toho?

Jednodenní trip, autem na hodinku do Krumlova a zpátky, člověk by si řekl že docela nuda, ale pro mě to bylo něco neskutečného. Co jsem z toho tedy měl?

Příběhy a radost ze sdílení.

Vy něco předáte tomu člověk a on zase obohatí něčím vás. Rád vyprávím a seznamuji se. Nedělá mi problém vyprávět takřka cizímu člověku o nějakých osobních záležitostech, protože vím že mu to něco dá a s velkou pravděpodobností už se nikdy stejně neuvidíme. I ten člověk se vám rád otevře, když jste k němu upřímní. Vznikne tam důvěra. Paní mě nechala sama v autě s prckem, klíčky v zapalování, když šla natankovat. Bral jsem to jako velký projev důvěry a potěšilo mě to 🙂

Lidé jsou dobří

Další zkušenost, která mi to potvrdila. Média jsou plná toho jak si lidé ubližují, co jeden druhému kde udělal, ale tohle je opravdu malá část lidí. Všichni lidi které jsme na své cestě potkali byli velmi milí a ochotní. Slýchávám to ve všech článcích o cestování, zvlášť tam zmiňují cesty do islámských států, kde jsou lidé neskutečně vstřícní a ochotní 🙂 Lidé jsou ve své vnitřní podstatě dobří, věřte v to, změňte své přesvědčení, důvěřujte více a budete potkávat jen ty nejlepší 🙂

Pozitivní myšlení

Stojíte 10 minut u silnice a vidíte všechny ty auta jak kolem vás projíždějí a i když by vás mohli vzít tak to neudělají. A vy stále musíte být v přesvědčení, že vám někdo zastaví. Prostě je to tak, je to jako trénink. Nezavrhnout to, nenadávat na ty lidi, že vám nezastavili, protože mají své důvody (večerní televizní noviny je každodenně plní všemi různými důvody) a hlavně to nevzdávat. Oni vám zastaví, představte si jak vám už zastavují, vyloženě si řekněte jakou značku auta, jaké pohlaví či vzhled řidiče. Nejenom, že je to zábava si to představovat do detailů, ale budete čumět až vám zastaví přesně to o co jste si řekli 😀

PS: doopravdy nikdy nenadávejte na ty co vám nezastaví.

Sebevědomí

Trénink seznamování. Dokážete se cizího člověka ptát na osobní otázky? Balancovat na hraně toho, že si připadáte jako kdyby jste se o něm chtěli dozvědět něco, aby jste to mohli zneužít (mohl by si to pomyslet) a toho, že chcete být přátelský a rozvést konverzaci. Umět se ptát a o to víc se umět sám otevřít 🙂 Skvělý trénink mluvení s cizími lidmi. Tohle se mi moc líbilo.

Baví mě mluvit s lidmi. Safra, vždyť já se tím živím! 😀 Dělám promotéra, ptám se lidí na otázky ohledně používání daného produktu, který chtějí, abych jim mohl nabídnout to co potřebují.

Radost ze seznamování

Radost na mě byla neskutečně znát. Úsměv jsem sundal až v Krumlově a taky až tam jsem pocítil všechny ty svaly které se napínali po celou cestu. Smál jsem se od ucha k uchu 3 hodiny bez přestávky.

Poznatky ze stopování

Teď jen v krátkosti, co určitě udělám a neudělám příště až budu stopovat

Značky

Narvat nápis „České Budějovice“ na jednu A4 byla vážně kravina. ČB by prý ideálně stačilo.

Úsměv

Tohle si myslím, že při stopování dělalo opravdu hodně. S Mončou jsme se při tom bavili, povídali jsme si a vtipkovali jsme. Umírali jsme tam občas smíchy. Nestáli jsme jako pecky, ale kecali jsme a smáli se. Díky tomu si myslím, že jsme taky nestáli déle jak 20minut u silnice 🙂

Žena

Sám bych ten trip taky zvládl, ale nechtělo se mi. Sdílená radost je větší radost. Možnost to s někým zažít mi dalo více než kdybych tam jel jen sám 🙂 Díky tomu, že jsem u sebe měl také hezkou ženu, tak auta zastavovala rychleji 🙂 Díky Moni!

Ok, trošku jsem se rozepsal. Trošku více.

Byl to pro mě velký zážitek a vzal jsem si z něj opravdu co se jen dalo 🙂

Cítil jsem a stále cítím tu neskutečnou úlevu, kdy jsem to konečně prožil a tu radost jakou jsem z toho měl 🙂

Těším se na příští prázdniny, chtěl bych stopovat k moři abych si mohl zkusit surfing. Těším se na seznamování v angličtině, poznávání cizích krajin a dostávání se do zajímavých situací, které prověří mé schopnosti 🙂

Jsem rád, že jste můj příspěvek dočetli až sem a budu ještě radši když mi napíšete nějakou vaši radu ke stopování či nějakou destinaci kam se dá snadno dostat a neměl bych propásnout její návštěvu.

Díky. Ahoj!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.